Make your own free website on Tripod.com

2000 Fixtures

April

Saturday 1st                   Home gala - Sprint Challenge - 9, 10, 11 & 12 age groups - 2 teams
Saturday 8th                   Nuneaton & Leicester Diddy Leagues 9, 10, 11 & 12 age groups
Saturday 22nd                Easter Weekend
Friday 28th - 30th           Masters Midlands - Leamington Spa
Saturday 29th                 Coventry 13, 14, 15& open age groups (for those with Midland times) provisional
Sunday 30th                   Braunstone open meet 10, 11, 12 &14 age groups
Sunday 30th                   Nuneaton open meet

 

Gala Results

Belgrave S.C. Harriman Diddy Trophy Gala

The Hinckley Diddy squad traveled to Charnwood Leisure Centre in Loughborough, the hastily changed venue following the demise of St Margaret's baths in Leicester, on Saturday 19th February 2000 to compete in this very competitive trophy competition.

This was the first Diddy gala of the new millennium giving the new crop of nine year olds their first competitive swim.

What an interesting evening with the nine year old girls (Rebecca Clarke, Rebecca Moore, Hannah Ruck and Penny Stokes) showing they're potential for bigger and brighter things and the rest of the girls also performing well with Kelly Rawlings, Katie Whitford and Rebecca Burrows all taking first places.  The boys had a rather indifferent evening but we did however see Dorran Burton in sparkling form with a win and a second place.

We started very brightly with Kelly Rawlings (10 years 25m Freestyle) winning the very first race, this was followed with some credible third and fourth places until Dorran Burton (12 and under 50m Backstroke) took second place and Katie Whitford (10 years 25m Breaststroke) with our second first place.  After twelve events we were sitting in third place on 32 points, the team in first place had moved well ahead but the but for the remaining places could not closer with only three points separating second to fifth place.

We were not to well over the next twelve events with bunch of third and fourth places and just three second places Daniel Hope (11&U Backstroke), Girls 9 years (4x25m Relay) and Kelly Rawlings (10&U 25m Backstroke).  These results left in a rather poor fourth place on 61 points some seven points behind third place.

The next twelve events did not start well but then we had three first places in five events Dorran Burton (12&U 50m Freestyle), Mixed 9 years (Freestyle relay) and Rebecca Burrows (11&U 25m Butterfly).  This was complemented by a second place from Katie Whitford (10&U 25m Butterfly).  These strong results moved us into third place on 99 points.

Despite a very good second place from Lynzi Garner (11&U 25m Breaststroke) we went into the final race in fourth place one point behind third.  The final race was the 16x25m freestyle cannon, two swimmers from each age group, with youngest starting first.  The four nine year olds (Rebecca Moore, Hannah Ruck, Andrew Wainscot and Richard Addison) could not have given us a better start with them leading when they handed over to the 10 year olds.  The remaining age groups could not match the nine year olds performance and we slowing fell back to third place nearly 25m in front of fourth place.  This result gave us the extra point we needed to come equal third with Braunstone. 

First places

Kelly Rawlings

10 years

25m Freestyle

17.72 seconds

Katie Whitford

10 years

25m Breaststroke

22.36

Dorran Burton

12&U

50m Freestyle

30.59

Mixed

9 years

8x25m Freestyle relay

2 minutes: 49.80

Rebecca Burrows

11&U

25m Butterfly

18.03

 

Second places

Dorran Burton

12&U

50m Backstroke

36.30

Daniel Hope

11&U

25m Backstroke

20.59

Girls

Rebecca Moore (Back)

Hannah Ruck (Breast)

Rebecca Clarke (Free)

Penny Stokes (Free)

9 years

4x25m Relay

1:33.48

23.84

25.75

23.61

20.28

Kelly Rawlings

10&U

25m Backstroke

21.64

Katie Whitford

10&U

25m Butterfly

20.82

Lynzi Garner

11&U

25m Breaststroke

21.78

Third places

David Leeson

10&U

25m Freestyle

17.86

Rebecca Grimley

12&U

50m Backstroke

39.92

Anthony Stott

10&U

25m Breaststroke

24.06

Rebecca Burrows

11&U

25m Freestyle

16.53

Chris Walters

11&U

25m Freestyle

16.76

Girls

KirstyAddison

Leanne Hope

Rebecca Burrows

Rebecca Grimley

12&U

25m Freestyle relay

1:06.36

17.52

15.69

17.49

15.66

Girls

Kelly Rawlings (Back)

Katie Whitford (breast)

Deborah Varney (Fly)

Amy Mitchell (Free)

10&U

25m Medley relay

1:32.29

24.09

23.45

25.70

19.45

Samantha Grimley

11&U

25m Backstroke

20.03

Rebecca Grimley

12&U

50m Freestyle

35.03

Girls

Kelly Rawlings

Katie Whitford

Deborah Varney

Amy Mitchell

10&U

4x25m Freestyle relay

1:19.90

19.87

18.49

22.59

18.85

Chris Walters

11&U

25m Butterfly

18.42

Leanne Hope

12&U

50m Butterfly

39.64

Anthony Stott

10&U

25m Butterfly

23.09

Mixed

All ages

16x25m Freestyle relay

5:00.51

 

These results are all very encouraging but you may have noticed above that it is mainly girls filling these top three places with the boys only taking three of the twenty five events.  Boys you can do better I know you can.

 The final result was: 

Club

Points

Leicester Penguins

156

Dronfield Dolphins

127

Hinckley

114

Braunstone

114

Belgrave

91

Paul Sippitt

Assistant Coach

 

Home Page